20 stvari koje NE kupujem

U ovom tekstu ću izlistati 20 stvari koje ne kupujem. Neke izbegavam jer su štetne za životnu sredinu, neke jer su štetne za zdravlje a za neke sam jednostavno našla alternative koje više odgovaraju mojim navikama i potrebama. Nastavi da čitaš i verujem da će te neke iznenaditi! Ili pogledaj video 20 stvari koje ne…

U ovom tekstu ću izlistati 20 stvari koje ne kupujem.

Neke izbegavam jer su štetne za životnu sredinu, neke jer su štetne za zdravlje a za neke sam jednostavno našla alternative koje više odgovaraju mojim navikama i potrebama.

Nastavi da čitaš i verujem da će te neke iznenaditi!

Ili pogledaj video

20 stvari koje ne kupujem

Danas ti pišem o proizvodima koje ne kupujem. Nešto kao anti-reklama … mada ne baš, jer ću ti pokazati alternative koje meni više odgovaraju.

NAPOMENA: Ovim tekstom nemam nameru da te posramim ili učinim da se osećaš loše ako ti kupuješ neki od ovih proizvoda. Prosto, svi smo različiti i proizvod bez kojeg jedna osoba ne može da živi za drugu osobu možda nema vrednost. Ja pišem o svojim preferencijama i ohrabrujem te da ti podeliš svoje u komentarima.

Ok, 1. na listi 20 stvari koje ne kupujem su:

1. Brijači

Moja koža je uvek loše reagovala na brijanje. Često bih se posekla pa bih imala ranice, imala bih na nogama crne tačkice od dlačica koje bi ostale ispod kože, itd.

Jednostavno, nemam dobro iskustvo.

Za uklanjanje dlačica mi najviše odgovara epilator jer uklanja dlačice iz korena pa sam duže mirna, i čitav proces je brz i jednostavan. Koristim ga za pazuh, ruke, prepone i noge.

Posle epilacije bude malo crvenila na koži i zato se epiliram uveče jer do jutra to nestane.

2. Šampon

Perem kosu, obećavam, samo umesto klasičnog šampona u plastičnom pakovanju koristim sapun za kosu.

S jedne strane, na taj način izbegavam plastičnu ambalažu, a s druge strane dobijam koncentrisaniji proizvod koji mi duže traje.

3. Proizvodi za negu kose

Ovde mislim na one razne regeneratore, maske i druge proizvode za kosu.

Ono što ja koristim za negu kose i kože glave je jabukovo sirće. Ono čini kosu mekšom, sjajnijom i čisti sve što se nataložilo u korenu vlasi.

Koristim ga tako što jednu kašiku jabukovog sirćeta razblažim u pola litra vode i time isperem kosu nakon sapuna. Ostavim vrlo kratko da deluje i onda isperem kosu vodom. To radim otprilike svakih nedelju-dve.

4. Kupke

Isto kao i za šampon — umesto klasične kupke u plastičnoj ambalaži koristim sapun.

5. Piling

Ne kupujem piling jer jednostavno i lako mogu sama da napravim svoj.

Pomešam pola šolje kokosovog ulja sa pola šolje krupnog smeđeg šećera i koristim za lice i telo jednom nedeljno. Na ovaj način se skidaju mrtve ćelije sa površine kože i koža ostaje glatka i nežna.

Umesto šećera se može dodati i so.

6. Dodatna šminka

Šminka koju ja koristim je izuzetno minimalna. Svodi se na korektor, rumenilo i maskaru. Povremeno koristim puder, senku ili ruž, ali ništa više od toga.

Tek kada potrošim neki od tih proizvoda, kupujem novi.

7. Menstrualni ulošci i tamponi

Nije možda najprijatnija tema za razgovor ali je definitivno vredna pomena.

Pre godinu i po dana sam počela da koristim menstrualnu čašicu i od tad ne koristim jednokratne uloške.

Za menstrualnu čašicu znam jako dugo ali mi je uvek bila … odbojna. Srećom, usudila sam se da je probam i to je bila najbolja odluka ikad.

Za one koji ne znaju, menstrualna čašica se koristi tokom menstrualnog ciklusa umesto uložaka i tampona. Napravljena je od medicinskog silikona, postavlja se u vaginu gde sakuplja krv i prazni se na 12h.

Ciklus sa menstrualnom čašicom je neuporedivo jednostavniji!

8. Sredstva za čišćenje

Većina kupovnih sredstava za čišćenje sadrži tešku hemiju koja može da izazove iritacije kože, disajnih puteva, pa i neke ozbiljnije zdravstvene probleme.

Sjajna alternativa za ta razna sredstva je alkoholno sirće koje ima vrlo široku primenu u čišćenju.

Ja ga koristim tako što u jednu bocu sa raspršivačem do pola sipam sirće i od pola vodu. U to dodam koju kap eteričnog ulja za miris i spremna sam za čišćenje.

Njime čistim sve — od kupatila pa do kuhinje i el. uređaja.

*Ako se ne varam, sirće nije dobra opcija za površine poput granita i mermera.

9. Omekšivač za veš

Ovo je još jedan proizvod koji sam prestala da kupujem jer sadrži tešku hemiju koja se ispušta u vodu ali i dolazi u dodir sa našom kožom preko odeće.

Pritom, omekšivač nije neophodan za pranje veša.

Ono što ja ponekad koristim umesto omekšivača je opet alkoholno sirće. Ono smekšava vodu, pomaže u uklanjaju tvrdokornih fleka i neutrališe neprijatne mirise.

10. Sunđer za sudove

U svom domaćinstvu težim da što više jednokratnih proizvoda zamenim višekratnim kako bismo smanjili otpad koji pravimo.

Jedan primer toga je zamena sunđera za sudove silikonskim sunđerom i četkom za pranje sudova. Oba ova proizvoda mogu da se peru u mašini za sudove!

11. Truleks krpe

Ovo je još jedan primer jednokratnog proizvoda koji sam zamenila višekratnim, odnosno pamučnim i krpama od celuloze. Perem ih u mašini i koristim iznova i iznova.

12. Papir za pečenje

Moram da naglasim da ja i dalje kupujem pek papir ali ne za pečenje već za precrtavanje krojeva za šivenje.

Za pečenje koristim silikonsku podlogu. Ona je savršeno bezbedna za temperature do 220°C i ne ispušta mikroplastiku u hranu. Pritom se može prati u mašini za sudove, što uvek dobija plus od mene.

13. Jednokratni plastični pribor

Ja sam bila onaj lik koji za neko slavlje pravi švedski sto uz plastični pribor, čaše i tanjire — jer zašto bih prala silno suđe kad mogu sve da bacim u smeće?!

Hmm … Tada nisam znala ono što sada znam, a to je da se godišnje proizvede 400 miliona tona plastike i 40% toga čini jednokratna plastika. Gde završi svo to smeće?

Recimo da sam sad pametnija i cenim svoju mašinu za sudove više nego ikad.

14. Jednokratne slamčice

Ja nemam naviku da koristim slamčice. Uvek sam ih imala ako mi zatrebaju. Npr, za goste ili decu, ili tako nešto.

Jedina razlika je što bih nekada koristila plastične i papirne slamčice a sada metalne koje su višekratne.

15. TV pretplata i kablovska televizija

Vrlo jednostavno — niko od nas u porodici ne prati TV program pa smo otkazali pretplatu. Volimo da gledamo serije i filmove pa smo pretplaćeni na Netflix i HBOGO.

16. Sokovi

Moj problem sa sokovima je što nemaju nikakvu nutritivnu vrednost. Oni su čist šećer.

Voće koje se koristi u sokovima je pasterizovano i tim procesom su ubijeni svi vitamini koje je imalo. Proizvođači naknadno mogu dodati vitamine ali oni su sintetički.

Recimo da je moj omiljeni “sok” limunada.

17. Šećer

Ovde mislim na klasičan šećer ali i sve proizvode koji sadrže šećer: slatkiši, čokolade, kečap, ajvar, itd.

U našem domu je već više od 2 godine zastupljena low carb ili keto ishrana koja se bazira na sagorevanju masti umesto uglj. hidrata za energiju.

Tako da su u našoj ishrani uglj. hidrati svedeni na minimum i šećer izbegavamo u širokom krugu. Zato uvek pažljivo čitam deklaracije na proizvodima!

18. Žitarice

Sve žitarice se u krvi pretvaraju u šećer a šećer je vrlo štetan i toksičan za organizam. Iz tog razloga ne kupujem i ne konzumiram žitarice niti proizvode od žitarica.

Jedini izuzetak je Wasa kreker koji sadrži integralno ražano brašno, ali kako ima puno vlakana, sadrži svega 1g šećera na 100g — što je sasvim ok s vremena na vreme za one koji nemaju cilj da smršaju.

19. Flaširana voda

Problem sa flaširanom vodom je što sadrži mikroplastiku i druge hemikalije.

Kako ni voda sa česme nije dobro rešenje zbog hlora i teških metala, bolja alternativa je korišćenje filtera za vodu sa aktivnim ugljem.

Mi kod kuće koristimo bokal sa ovakvim filterom koji punimo vodom sa česme. Voda prolazi kroz filter, prečišćava se i spremna je za konzumaciju.

Filteri se menjaju na svaka 3 meseca i voda defintivno ima drugačiji ukus.

20. Kisela voda

Poslednjih godina, Miloš i ja obožavamo da pijemo kiselu vodu. Međutim, kada smo shvatili koliko flaša popijemo na nedeljnom nivou, morali smo da nađemo održivije rešenje.

Nakon istraživanja proizvoda dostupnih na našem tržištu, odlučili smo se za Soda Power aparat za gaziranje vode uz pomoć kojeg sami pravimo kiselu vodu kod kuće za svega par sekundi.

Aparat koristi CO2 cilindre koji se dopunjuju i ponovo koriste.


Imala bih sigurno da navedem još 20 stvari koje ne kupujem ali to ću ostaviti za neki naredni tekst.

Sad bih volela tebe da čujem pa te molim da napišeš u komentaru koje od ovih proizvoda ni ti ne kupuješ i šta bi da dodaš na ovu listu?

Imaš li možda bolje alternative za proizvode koje ja koristim?

Comments

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Najnovije objave: